Jakýkoli pokles na akciovém trhu je dočasný. Jak dlouho bude trvat, než se aktuální cena bude rovnat původnímu maximu je sice velkou neznámou, ale nejdelší trvání poklesu zatím nepřesáhlo tři roky. Jak se z toho poučit, resp. jak se zachovat v současnosti.
Tříleté trvání poklesu bylo tak dávno, že dnes si na to živník nevzpomene. Bylo to v letech 1929 až 1932. Fučení internetové bubliny o 70 let později trvalo ani ne tři roky a pokles během finanční krize trval přes rok.
Pokles na finančním trhu je ideální období pro začátek pravidelného investování. Každou další investicí se vylepšuje průměrná nákupní cena (Dollar Cost Averaging) ak dosažení zisku z investice tak stačí pokořit právě ji a ne dosáhnout ceny ze začátku spoření. Přitom historie vývoje akciových trhů ukazuje, že postupem času je pokořeno každé minulé maximum.
Investování v první řadě vyžaduje chladnou hlavu a peníze, které jistou dobu potřebovat nebudete. Netřeba se unáhlit a není třeba hledat nejvýnosnější příležitosti. Investice by měla být nuda, ne důvod pro zvyšující se krevní tlak.
Sedm rad při investování
1.) Před investováním si na bankovním spořicím nebo termínovaném účtu vytvořte finanční rezervu ve výši 3 – 6 měsíčních výdajů.
2.) Začněte relativně bezpečnými a hlavně regulovanými investičními nástroji.
3.) Investujte peníze, o kterých víte, že je nebudete potřebovat v krátké době.
4.) Při investování dbejte na dostatečné rozložení investičního rizika.
5.) Nevěnujte stavu investičního účtu příliš velkou pozornost. (Jednou měsíčně je více než dostatečně.)
6.) Dodržujte pravidelnost v investování.

7.) Dodatečné vklady jsou přípustné, výběry však ne. (zainvestované peníze vybírat nepotřebujete, protože máte finanční rezervu).
Pravidelné investování je méně rizikové než jednorázové právě pro průměrování nákupní ceny. Jedinou podmínkou úspěchu je vytrvat dostatečně dlouhou dobu a pak nezáleží na tom, zda jste začali v době růstu, poklesu nebo stagnace.