Nejdůležitější zprávy TASR ze světové ekonomiky

Tisková agentura Slovenské republiky přináší redakční výběr nejdůležitějších zpráv ze světové ekonomiky, vydaných v ekonomickém servisu TASR ve 24. týdnu 2022: Frankfurt nad Mohanem 13. června – Eurozóna se vyhne recesi a její růst se po dosažení dna ve 2. čtvrtletí v následujícím. kvartálu zrychlí. Ukázal to v pondělí aktuální průzkum Evropské centrální banky (ECB). Analytici, kteří se ho zúčastnili, předpovídají, že ekonomika eurozóny ve 2. čtvrtletí 2022 vzroste o 0,1 % a ve 3. i ve 4. čtvrtletí se její růst zrychlí na 0,4 %. Frankfurt nad Mohanem 15. června – Rada guvernérů ECB se ve středu nečekaně setkala na mimořádném zasedání, na kterém jednala o způsobu, jak při postupné normalizaci měnové politiky čelit riziku „nerovnoměrné transmise této normalizace“. ECB chce zabránit prudkému zvýšení rizikových přirážek na dluhopisy zadluženějších zemí eurozóny.

Hlavním důvodem svolání mimořádného zasedání bylo, že výnosy 10letých italských státních dluhopisů v úterý (14. 6.) vyskočily na 4,27 %, což bylo nejvíce od začátku roku 2014, a dostaly se o 250 bazických bodů nad výnosy referenčních 10- ročních německých dluhopisů. Washington 15. června – Americká centrální banka (Fed) zpřísnila měnovou politiku nejagresivněji za 28 let, aby zpomalila inflaci. Měnový výbor (FOMC) ve středu zvedl klíčovou úrokovou sazbu o 75 bazických bodů do pásma 1,50% až 1,75%. To je nejprudší zvýšení klíčové sazby od roku 1994.

Fed také signalizoval, že v průběhu letošního roku bude pokračovat v cyklu zpřísňování měnové politiky, přičemž růst sazeb bude prudší, než se předpokládalo. Důvodem je inflace, která se v květnu opět zrychlila a dostala se na nejvyšší úroveň od prosince 1981. Londýn 16. června – Britská centrální banka (Bank of England, BoE) ve čtvrtek zvýšila svou klíčovou sazbu o 25 bazických bodů na 1,25 % . Zároveň předpověděla, že inflace ve Spojeném království v letošním roce dosáhne vrcholu na úrovni 11 %. Káhira 16. června – Izrael by měl v budoucnu dodávat zkapalněný plyn (LNG) do Evropy přes Egypt. Během návštěvy šéfky Evropské komise (EK) Ursuly von der Leyenové v Káhiře podepsali ministři obou zemí předběžnou dohodu. Za evropskou stranu ji podepsala eurokomisařka pro energetiku Kadri Simsonová. Lucemburk 16. června – Ministři financí eurozóny podpořili žádost Chorvatska o přijetí eura. Chorvatsko tak zdolalo další překážku a od začátku příštího roku se tak zřejmě stane 20. členem eurozóny. Evropská komise již 1. června uvedla, že Chorvatsko je připraveno přijmout euro k 1. lednu 2023. Po schválení ministry financí chorvatské členství v eurozóně ještě musí příští týden schválit lídři EU. Řím 16. června – Rusko snížilo dodávky plynu do více evropských zemí , včetně Itálie i Německa. Evropské ceny zemního plynu v důsledku toho ve čtvrtek pokračovaly v prudkém růstu.

Gazprom už ve středu oznámil, že od čtvrtka ještě více omezuje dodávky do Německa přes plynovod Nord Stream. Od čtvrtečního rána má přes plynovod denně proudit maximálně 67 milionů kubických metrů (m3) plynu. Gazprom dříve v úterý (14. 6.) oznámil redukci maximálního objemu dodávek přes plynovod Nord Stream o 40 % na přibližně 100 milionů m3 z původních 167 milionů m3. dohod o dotacích na rybolov, potravinové bezpečnosti a vakcínách proti onemocnění COVID-19. Dohody se podařilo dosáhnout po pěti dnech jednání na konferenci ministrů, která byla testem toho, zda má organizace stále svou roli při řešení velkých globálních problémů. Lucemburk 17. června – Meziroční tempo inflace v eurozóně se v květnu zrychlilo na 8,1 % ,4 % v dubnu. V celé EU dosáhlo 8,8 %, což je nárůst z dubnových 8,1 %. Důvodem bylo zejména zdražení cen energií. Upřesněné údaje v pátek zveřejnil evropský statistický úřad Eurostat. New York 18. června – Wall Street uzavřela uplynulý týden smíšeně. Širší index S&P 500 má za sebou i přes mírné páteční (17. 6.) posílení nejhorší týden od roku 2020.

Stock image of a young bearded man, wearing glasses, surrounded by computer monitors in an office. In front of him there are screens showing maps of the world with associated data.

Klíčový americký index Dow Jones Industrial Average v pátek uzavřel s mínusem 0,13% na 29.888,78 bodu. Za celý týden ztratil 4,8%. Širší index S&P 500 v pátek vzrostl o 0,22% na 3674,84 bodu a technologický index Nasdaq Composite o 1,43% na 10.798,35 bodu. Za celý týden však S&P 500 padl o 5,8 %, což bylo jeho nejprudší oslabení od března 2020, Nasdaq klesl o 4,8 %.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram