Ekonomické důsledky míru na Ukrajině: Proč to s reparacemi není třeba přehánět

Ruská válka proti Ukrajině nejeví známky konce, ale není příliš brzy začít uvažovat o tom, jak zajistit poválečné Ukrajině stabilitu, prosperitu a bezpečnost. Již nyní probíhají dvě diskuse: jedna o financování hospodářské obnovy a druhá o potvrzení vnější bezpečnosti Ukrajiny. Problém je v tom, že tyto diskuse probíhají odděleně, ačkoli tyto otázky spolu úzce souvisí.

Náklady na rekonstrukci jsou nejisté, protože průběh války je nejistý. Předválečný HDP Ukrajiny činil přibližně 150 miliard dolarů. Vezmeme-li v úvahu poměr kapitálu a výstupu, a za předpokladu, že třetina kapitálu bude zničena, opět hovoříme o 150 miliardách dolarů. Jako vždy alternativní předpoklady přinášejí alternativní scénáře, ale 150 miliard dolarů se zdá být rozumným výchozím bodem. Není to nemožná částka pomoci, kterou mohou dárci poskytnout. Je to jedna šestina velikosti programu NextGenerationEU, na kterém se státy Evropské unie dohodly v červenci 2020. Je to jedna dvanáctina velikosti amerického zákona o záchranném plánu, který v březnu 2021 podepsal americký prezident Joe Biden.

Přesto se zdá být nesprávné žádat Spojené státy a Evropu, aby opravily to, co Rusko rozbilo. Je tedy lákavé navrhnout, že rekonstrukce Ukrajiny by měla být financována z ruských aktiv. 284 miliard dolarů zmražených rezerv Bank of Russia by určitě vyhovovaly.

Pravda, existuje morální důvod k reparaci. Rusko začalo nevyprovokovanou válku a téměř jistě se dopustilo válečných zločinů. Existuje také argument založený na odstrašení. Jak se letos v Davosu vyjádřil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj: „Pokud agresor ztratí všechno, definitivně ho to připraví o motivaci začít válku.“

Bezpečnostní záruky jsou pro hospodářskou obnovu stejně důležité, jako i pro bezpečnost ukrajinského obyvatelstva. Oficiální pomoc nemůže financovat ekonomiku navždy, budou zapotřebí soukromé investice. Zahraniční investice však proudit nebudou, dokud nebude zajištěna bezpečnost. Ve skutečnosti by neinvestovali ani samotní Ukrajinci.

Ekonomické důsledky míru na Ukrajině: Proč to s reparacemi není třeba přehánět

Západ může posílit schopnost Ukrajiny bránit se tím, že jí poskytne silnější zbraně. Ale pokud bude mít Rusko jaderné zbraně a Ukrajina ne, strategická rovnováha bude nakloněna. Bezpečnostní záruka ze strany USA a EU by mohla čelit této výhodě Ruska, ale Západ není ochoten bezdůvodně snášet rizika.

Jediným trvalým řešením je, že se Rusko smíří s politickou nezávislostí a územní celistvostí Ukrajiny. A reparace jsou to poslední, co je zapotřebí k dosažení tohoto cíle. Znamenaly by další potíže pro ruskou populaci, která už tyto obtíže zažívá. Vzhledem k tomu, že ekonomika se letos sníží o 10–20 %, není to tak, že by se Rusko ze situace dostalo bez škod.

Jisté je, že pokud půjdete na Rusko příliš měkce, riskujete, že nepřistoupí ke smíření. Za žádných okolností by neměl být ruský prezident Vladimir Putin odměněn za svou agresivitu. Existuje však i opačné riziko. Rusko musí uznat politickou a územní celistvost Ukrajiny. Další trestání v průběhu mírových jednání to neusnadní. Chceme, aby budoucí ruské vlády respektovaly mezinárodní normy, ale aby se tyto normy nevázaly na každý kilogram masa, což nezvýší pravděpodobnost dosažení tohoto cíle.

Europe seen from space, combined with different financial charts. Perfectly usable for topics like global stock markets or the European economy. Highly detailed image, textures courtesy by NASA: https://visibleearth.nasa.gov/images/55167/earths-city-lights, https://visibleearth.nasa.gov/images/73934/topography, https://visibleearth.nasa.gov/images/57747/blue-marble-clouds/77558l

Existuje zjevná analogie s německými reparacemi po první světové válce a ustanovením Versaillské smlouvy o válečné vině. Ať už právem nebo neprávem, Rusové se dnes, stejně jako tehdy Němci, nepovažují za výlučné zodpovědné za válku. Klauzule smlouvy o válečné vině dala nacionalistickým německým politikům podnět na kampaň. Finanční požadavky vítězů poskytly německým vládám krytí, aby nerespektovaly ustanovení smlouvy o odzbrojení a zákaz vytvoření celní unie s Rakouskem. A reparace zkomplikovaly úlohu stabilizovat a rekonstruovat mezinárodní systém. To vše a ještě více předvídal John Maynard Keynes ve svých prozíravých Ekonomických důsledcích míru.

Toto obvinění z reparací po první světové válce by se nemělo přehánět. Samotné reparace nezpůsobily velkou hospodářskou krizi a samotná německá deprese nevedla k Hitlerovi a druhé světové válce. Analogie k dnešním okolnostem, jako všechny historické analogie, je nedokonalá. Přesto je tato zkušenost varovným příběhem.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram