Ovocináři vítají schválení podmínek sezónního zaměstnávání

Slovenští ovocnáři vítají schválení podmínek sezónního zaměstnávání, i když konečný výsledek zcela nezohlednil jejich původní návrhy. Uvedla to pro TASR Jana Holéciová, mluvčí Slovenské zemědělské a potravinářské komory (SPPK) v reakci na novelu Zákoníku práce, kterou 15. června schválila Národní rada (NR) SR.

Připomněla, že zaměstnávání brigádníků a zvýhodněného režimu se týká 520 hodin, ne 1040 jak chtěli původně pěstitelé. „Stejně poslanci schválili mírnější odvodové úlevy, než navrhovali pěstitelé. Zemědělci nyní v praxi uvidí, jak bude celý systém fungovat, a zda bude nutné jednat o dalších změnách – v rámci případné novely zákoníku práce,“ přiblížila.

„Naši zemědělci – pěstitelé na problém nedostatku brigádníků poukazují už minimálně 10 let. Brigádníků je totiž obecně málo, práce na poli jim nevoní a navíc byli za ni i slabě placeni. Běžně se stávalo, že pěstitelé výbornou úrodu neměli s kým posbírat. Následně pod stromy shnila i třetina kvalitního ovoce. Namísto finančně nemotivovaných Slováků proto v sadech, na polích či ve vinohradech pracují zejména brigádníci ze třetích zemí, jako je Ukrajina nebo Srbsko,“ poznamenala.

Ovocináři podle Holéciové věří, že právě motivačně nastavené podmínky pro firmy i sezónní zaměstnance nastartují brigády v zemědělství, aby se posbíralo co nejvíce kvalitní slovenské úrody, a aby se stihla i ve správný čas zpracovat v potravinářských zpracovatelských provozech. „Právě proto se výhodnější zaměstnávání brigádníků nově týká i potravinářských zpracovatelských provozů,“ zdůraznila.

Cozy home kitchen design and comfortable style, ad for rent. Plate with apples on table, bottles of sauces and utensils, orange juice in glasses and fruits, light walls and white furniture, copy space

„Slovensko je zemí, která má mimořádně vhodné podmínky pro pěstování ovoce našeho klimatického pásma. Ovoce, které umíme v sadech vypěstovat, patří svou kvalitou mezi nejlepší v Evropě,“ dodala Holéciová.

Zaměstnávání pracovníků na vymezené sezónní práce v odvětví zemědělství a cestovního ruchu se zjednoduší. Zároveň se sníží mzdové náklady s tím související. Počítá s tím novela Zákoníku práce, kterou ve středu (15. 6.) schválilo plénum NR SR hlasy všech 134 přítomných poslanců. Zákon má vstoupit v platnost 1. ledna 2023.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram