Dovoz ruské ropy do Indie a Číny roste, protože Západ se jí vyhýbá

Indie, Čína a další asijské země se pro Moskvu stávají stále důležitějším zdrojem příjmů z ropy. A to i přes silný tlak ze strany USA, aby nezvyšovaly své nákupy po invazi Ruska na Ukrajinu. TASR o tom informuje na základě zprávy AP.

Prodeje v Asii zvyšují příjmy z ruského exportu v době, kdy se USA, Evropská unie (EU) a jejich spojenci snaží omezit finanční toky podporující válečné úsilí Moskvy. Západ zavedl bezprecedentní sankce proti Moskvě za válku na Ukrajině.

Indie podle údajů společnosti Kpler v roce 2022 dosud nakoupila téměř 60 milionů barelů (1 barel = 159 litrů) ruské ropy v porovnání s 12 miliony barelů za celý rok 2021.

Dodávky do jiných asijských zemí, než je Čína, se v uplynulých měsících zvýšily také, ale v menším rozsahu.

Také Srí Lanka, která se potýká s vážnou hospodářskou krizí, uvedla, že může být nucena nakupovat více ropy z Ruska, protože se zoufale snaží udržet ekonomiku v chodu.

Od ruské invaze na Ukrajinu koncem února globální ceny ropy prudce vzrostly. To je pro rafinerie v Indii a dalších chudších zemích dodatečná motivace pro odběr ropy, kterou jim Moskva nabízí za výrazné slevy.

Význam těchto trhů pro Rusko vzrostl poté, co 27-členná EU, její hlavní trh s fosilními palivy, která zajišťují většinu zahraničních příjmů Moskvy, schválila zastavení většiny nákupů ruské ropy do konce letošního roku.

Uralská ropy tak mění směr a místo do Evropy proudí do Asie, přičemž Indie se stala jejím největším nákupčím, následovaná Čínou. Zprávy o sledování lodí ukazují, že Turecko je další klíčovou destinací.

Indie tak nakupuje levnou ropu, zpracovává ji a vyváží hotové „neruské“ produkty, přičemž může na tom získat velké marže.

V květnu připlulo asi 30 ruských tankerů k indickým břehům a vyložilo přibližně 430.000 barelů ropy denně. Podle nezávislého Centra pro výzkum energie a čistého ovzduší (CREA) se sídlem v Helsinkách ve Finsku, od ledna do března dovezla přitom Indie v průměru jen 60.000 barelů ropy denně.

Nákupy zintenzívnily také čínské státní a nezávislé rafinerie. Podle Mezinárodní agentury pro energetiku (IEA) byla v roce 2021 Čína největším samostatným nákupčím ruské ropy a odebrala v průměru 1,6 milionu barelů denně, což je rovnoměrně rozděleno mezi potrubí a námořní trasy.

A přestože je indický dovoz oproti čínskému stále jen asi čtvrtinový, prudký nárůst od začátku války je potenciálním zdrojem napětí mezi Washingtonem a Naí Dillí.

USA uznávají, že Indie potřebuje cenově dostupnou energii, ale upozorňují, že příjmy z ruské ropy živí vojenskou mašinérii Moskvy.

man holding magnifying glass on the financial page of a newspaper

Indický ministr zahraničních věcí Subrahmanjam Džajšankar na kritiku dovozu ruské ropy odpověděl protiotázkou: „Pokud Indie financuje ruskou ropu, financuje válku. Řekněte mi poté, zda nákup ruského plynu nefinancuje válku? Buďme trochu nestranní,“ řekl na nedávném fóru GLO evropský dovoz ruského plynu.

Vývoz ropných produktů z Indie, jako je nafta, mezitím vzrostl na 685.000 barelů denně z 580.000 barelů denně před invazí na Ukrajinu. Velká část exportu nafty se prodává v Asii, ale zhruba 20 % bylo přepraveno přes Suezský průplav směřující do Středozemního moře až Atlantiku, tedy v podstatě do Evropy nebo USA, řekl Lauri Myllyvirta, hlavní analytik finského centra CREA.

Indie tak umožňuje ruské ropě, aby se dostala na západní trhy, dodal.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram