Stále více Němců vyhledává pomoc potravinových bank

Prudce rostoucí spotřebitelské ceny v Německu přiměly mnohé sociálně slabší skupiny, aby vyhledaly pomoc. potravinové banky. TASR o tom informuje na základě zprávy AFP.

I německá důchodkyně Gabriele Washahová čeká ve frontě, aby si koupila zlevněnou mrkev či jogurty těsně po datu spotřeby. Jelikož životní náklady v celé Evropě prudce stoupají, 65letá prodavačka v důchodu je jednou z mnoha Němců, kteří se obracejí na potravinové banky, aby vyžili.

„Někdy jdu domů z obchodu téměř s pláčem, protože si to už nemůžu dovolit,“ řekla agentuře AFP před řadou stánků v Bernau nedaleko Berlína.

Potravinová banka, která se nachází v uličce za velkým supermarketem, prodává za výrazně snížené ceny potraviny darované supermarkety, jakož i levná hotová jídla. Zákazníci si zde mohou vyzvednout plný vozík jídla za zhruba 30 eur.

Pro Washahovou to znamená chléb, máslo a její oblíbený sendvič s klobáskou, „která dříve stála 99 centů, ale nyní někdy stojí více než 2 eura“.

Inflace v Německu, poháněná válkou na Ukrajině, v květnu vyskočila na 7,9 %, což je její nejvyšší úroveň od znovusjednocení země v roce 1990.

Poptávka po potravinových bankách v celé zemi se od začátku roku výrazně zvýšila a v některých oblastech se zdvojnásobila, uvedla mluvčí sítě potravinových bank Tafel.

V Německu existuje přibližně 1000 takových programů, které provozují dobrovolníci a jsou k dispozici zákazníkům na základě jejich finanční situace.

Potraviny, i když jsou darovány, se stále prodávají, ne rozdávají zákazníkům zadarmo, protože Tafel musí pokrýt provozní náklady, včetně nájemného a elektřiny. Organizace musela také zvýšit ceny, protože její provozní náklady vzrostly.

Vláda, ve snaze zmírnit tlak na omezené finance domácností, snížila daně z pohonných hmot, drasticky zredukovala ceny ve veřejné dopravě a všem daňovým poplatníkům přislíbila jednorázovou platbu ve výši 300 eur.

Na 69-letého důchodce Petra Behma to však neudělalo dojem. „Nevím, kam směřuje pomoc vlády,“ řekl.

Dokonce i samotné potravinové banky pociťují důsledky prudkého růstu inflace.

Female hands are preparing yogurt with chia and blueberries for good digestion, functioning of gastrointestinal tract. Summer berries, nuts, fruits, dairy products on table. Healthy food concept.

„Některé ceny jsme museli zvýšit o 20 nebo 50 centů, protože potřebujeme peníze na doplnění zásob,“ řekla Malina Jankowá, manažerka potravinové banky Bernau.

K důchodcům a nezaměstnaným se nyní staví do řad i ukrajinští uprchlíci.

Některé potravinové banky v Německu příliv zákazníků ochromil a musely odmítnout nové příchozí, nebo přidělovat potraviny, které distribuují.

„Už dlouho žádáme vládu o zákon, který by přinutil supermarkety rozdávat své neprodané potraviny,“ řekl Norbert Weich, předseda potravinové banky.

Podle studie charitativní organizace Deutscher Paritätische Wohlfahrtsverband z prosince 2021 v předchozím roce 2020 žilo přibližně 16 % Němců nebo více než 13 milionů lidí pod hranicí chudoby.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram