Zájem o okamžité platby roste, jejich podíl překročil 10 %

Okamžité bankovní platby se čtyři měsíce po svém zavedení staly na Slovensku běžnou součástí finančních transakcí. Přestože je zatím nabízejí pouze tři společnosti s bankovní licencí – Slovenská spořitelna, VÚB banka a Tatra banka (spolu s ní i Raiffeisen), jejich podíl na celkových platbách překročil v květnu deset procent všech SEPA plateb a přiblížil se tak k celoevropskému průměru. Okamžité platby ale mají větší potenciál, než jen rychlé převody mezi bankovními účty, zdůraznila metodička strategie platebních systémů Národní banky Slovenska (NBS) Iveta Bohúňová.

„Za první čtyři měsíce bylo dohromady zpracováno více než 8,7 milionu okamžitých plateb. Celkově měly v květnu okamžité platby více než 10,8procentní podíl ze všech SEPA úhrad na Slovensku. Tento podíl je srovnatelný s celkovým podílem SEPA okamžitých plateb v evropských zemích, který na konci prvního čtvrtletí roku 2022 dosáhl 11,48%,“ přiblížila Bohúňová.

V únoru letošního roku, kdy systém začínal, evidovala NBS 1,7 milionu okamžitých plateb. V březnu a dubnu jejich počet překročil 2,1 milionu a v květnu se již zvýšil na 2,7 milionu.

Výkonná ředitelka Slovenské bankovní asociace (SBA) Milena Kořenová označila okamžité platby za „revoluci“ v placení. „Významným milníkem bude postupné zapojení dalších slovenských bank a státu prostřednictvím Státní pokladny do schématu, abychom výhody okamžitých plateb využívali iv případě placení správních poplatků nebo daní,“ avizovala.

I když Slovensko zavedlo okamžité platby později než většina evropských zemí, vlak nám v této inovaci podle Bohuňové neujel. „Nechat se vézt nám ale stačit nebude. Ještě máme před sebou několik zastávek k cíli,“ upozornila. Okamžité platby mají totiž mnohem větší potenciál, než jen rychlé platby mezi bankovními účty pomocí internetbankingu či aplikací.

Okamžité platby otevírají prostor pro celý trh poskytovatelů platebních služeb a fintechy, aby budovaly řešení nejen pro platby mezi osobami, ale také pro platby u obchodníků v kamenných provozech a na internetu. Díky nižším nákladům a okamžitému připsání peněz na účet obchodníka mohou konkurovat platbám platebními kartami. „Okamžité připsání plateb na straně příjemce je velkým benefitem i pro firemní a korporátní klienty, který umožňuje efektivněji spravovat tok financí ve firmě,“ dodala odbornice NBS.

Tower of coins on wooden block and finger on other side. Investment and trading concept

Jelikož okamžité platby jsou dostupné pro klienty prakticky nepřetržitě, jejich zavedení vyžadovalo značný zásah do bankovních systémů s podmínkou, že musí být zachovány přísné standardy z oblasti kybernetické bezpečnosti a boje proti praní špinavých peněz. „Důležitou část implementace tvořilo testování, jehož úspěch byl klíčovým předpokladem pro zpřístupnění okamžitých plateb pro klienty zúčastněných bank ve stanoveném termínu,“ vysvětlila Kořenová.

Největší výhodou okamžitých plateb je úhrada prostředků z účtu na účet do několika vteřin. Elektronické platby jsou uskutečnitelné kdykoli a bez časového omezení, což má vliv i na lepší management finančních toků ve firmách. Transakční limit je obecně stanoven na maximálně 100.000 eur, což pokrývá běžné potřeby klientů.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram